АНАЛІЗ ПОМИЛКОВИХ ПОГЛЯДІВ ЩОДО МЕТАФОРИЧНИХ АСОЦІАТИВНИХ КАРТ ЯК ІНСТРУМЕНТУ ПСИХОЛОГІЧНОЇ ДОПОМОГИ

Автор(и)

  • Олена Марченко Брестський державний університет імені О.С. Пушкіна

DOI:

https://doi.org/10.35619/prap_rv.vi14.164

Ключові слова:

метафоричні асоціативні карти, консультування, психологічний інструментарій, захисні психологічні механізми

Анотація

У статті розглядається проблема використання асоціативних метафоричних карт в роботі психолога. Проведено аналіз найбільш поширених помилок у роботі з цим інструментом. Пояснені причини їх виникнення та описані можливі способи їх подолання. Доведено, що це надійний та апробований психологічний інструмент, дієвість якого має чітке наукове обґрунтування, проте зазначається, що метафоричні асоціативні карти не можуть розглядатися в якості окремого діагностичного інструменту.

Автором систематизовано основні переваги метафоричних асоціативних карт в рамках психологічного консультування та психотерапії (широкий спектр завдань, форм роботи, можливість використання фахівцями різних психологічних напрямків; екологічність для клієнта, залучення ресурсів свідомості і несвідомого для вирішення проблеми; прискорення вирішення різних завдань; створення загального символічного коду для клієнта і фахівця; гнучкі правила роботи; привабливість для клієнтів різних вікових груп).

Розглянуто основні обмеження і протипоказання до застосування цього інструменту в психологічній практиці. Описано механізми психологічного захисту, що можуть бути нівельовані за допомогою метафоричних асоціативних карт (витіснення, дисоціація), та ключові механізми, що забезпечують актуалізацію проблем клієнта (асоціація, проекція, ідентифікація) і власне терапевтичні механізми карт (дисоціація, усвідомлення, децентрація, метафоризація, осмислення).

##submission.downloads##

Опубліковано

2020-04-01